Zajímavosti
Samostatnost Olšovce
Od 1. 5. 1976 byl Olšovec při tzv. integraci obcí připojen k Hranicím jako jejich místní část. Znovu se osamostatnil v roce 1991. V té době měl podle statistických údajů 122 domů a 447 obyvatel. V prvním volebním období po listopadu 1989 byli ve funkci starosty obce Miloš Martínek a Marie Fraisová.
Obecní prapor a znak
Zápis v místní školní kronice ukazuje, že Olšovec měl v minulém století školní prapor:
„Dne 30. července 1881 byl hotový prapor žákem Augustinem Bezděkem donesen z Hranic a v neděli na to dne 31. července slavnostně posvěcen."
Skutečný obecní prapor a znak obdržel Olšovec až v roce 1998 na základě žádosti obecního zastupitelstva. Obecní prapor a znak Olšovce navrhl pan Jiří Louda z Olomouce. Jeho návrh projednal a schválil výbor pro vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu, a podvýbor pro heraldiku tohoto výboru Poslanecké sněmovny. Předseda Poslanecké sněmovny ing. Miloš Zeman rozhodl udělit obcí Olšovec znak a prapor.
Starosta obce pan Miloš Martínek se pak 4. června 1998 zúčastnil slavnostního předání praporu a znaku. Dokument o udělení převzal z rukou Miloše Zemana. Tento den se řadí k významným dnům v historii Olšovce.
Popis obecního znaku:
V zeleném štítě zlatý obilný snop, provázený stříbrnými olšovými snítkami o dvou listech, pravá snitka se třemi zlatými samičími a levá se dvěma zlatými samčími květy.
Popis obecního praporu:
List tvoří tři svislé pruhy: zelený, žlutý a zelený v poměru 5:3:5. V žerdovém pruhu bílá olšová snitka se dvěma listy a se třemi žlutými samičími květy, ve vlajícím pruhu bílá olšová snitka se dvěma listy a dvěma žlutými samčími květy. Poměr šířky k délce listu je 2:3.